Kúpili ste starý dom alebo byt? Plánujete rekonštrukciu? Nevyhadzujte všetko, čo sa Vám nepáči. Niektoré veci sa dajú využiť alebo speňažiť.

Ako sa hovorí, keď neprší tak aspoň kvapká. Čo môže skrývať starý dom alebo byt a ako môžete pri rekonštrukcii zarobiť?

Železo a kovy patria do zberu

Ak ste kúpili dom či byt so starými rozvodmi kúrenia, je možné, že Vám pod oknami visia ťažké, liatinové radiátory. Jeden kus môže mať aj 60-100 kilogramov.
K radiátorom patria aj rúry, ktoré sa ťahajú od kotla po celej nehnuteľnosti. Sú to stovky kilogramov liatiny, ktoré môžete speňažiť. Ventily na radiátoroch môžu byť aj z mosadze, ktorá sa vykupuje za ešte vyššie sumy ako liatina.

V minulosti sa používali na veľké okná ťažké železné konštrukcie, na ktorých bol primontovaný hliník. Tieto okná nemajú veľké termoizolačné vlastnosti, ale aspoň ponúkajú železo a hliník do zberu :). Za hliník ešte k tomu dostanete viac.

Ďalšie kusy železa skrývajú zárubne. Ak sa Vám staré železné zárubne nepáčia, mali by ste ich rozrezať, vybiť zo steny a zaniesť taktiež do zberu.
A čo stará vaňa z plechu? Alebo plynový sporák, ktorý už neplánujete využiť? Staré odkvapy, bleskozvod alebo plot?
Ak meníte strechu, ktorá bola z plechu, tak máte ďalšie kilogramy plechu naviac.

Dajte si ale pozor na prešibaných obchodníkov so železom a zistite si ceny, za ktoré vykupujú kovy ešte predtým ako im tam doveziete „tovar“. Pri stovkách kilogramoch môžete pri zlom výbere prísť o desiatky eur.

Koľko môžete reálne zarobiť? Pri väčšom dome, v ktorom sa nachádzajú všetky vyššie spomínané kovy to môže byť aj pár stoviek eur.

Predajte nábytok a veci, ktoré nepotrebujete

Starý nábytok, stôl, dvere, gauče alebo akékoľvek nepotrebné veci môžete ľahko predať za primeranú cenu napríklad cez bazár – bazos.sk, bazar.sk alebo iné lokálne bazáre. Niektoré staré veci môžu mať aj nečakane vysokú hodnotu. Či už starý nábytok vyrobený na mieru, pekné vázy a keramika alebo vzácne knihy v zaprášenej knižnici (knihy môže od Vás odkúpiť aj antikvariát). Ak náhodou chcete vybrať starú dlažbu alebo parkety, porozmýšľajte, či po malej renovácií nemôže ich hodnota stúpnuť. Niektoré veci sa môžu na prvý pohľad zdať zničené alebo nevyužiteľné, no nemusí to tak vždy byť. Aj hnusný zaprášený gauč sa dá vyčistiť a vyčalúniť. Objavte hodnotu, ktorá sa skrýva v starých veciach!

Stavebný materiál

Chystáte sa rozobrať komín? Ak je postavený zo šamotových tehál, stojí zato ho opatrne rozobrať a tehly očistiť. Následne ich môžete predať. V súčasnosti stojí jedna šamotová tehla viac ako 2 eurá, tak pri 100-200 tehlách môžete zarobiť peknú sumu (aj keď predáte jednu tehlu za 1 euro)
A čo stará škridla? Dala by sa ešte použiť? Môže to byť ďalšia zárobok…
 


Sme radi, že ste sa dostali až na koniec článku. Čo ďalej?

  1. Článok môže byť na základe Vášho príspevku aktualizovaný. Ak máte ďalšie nápady, prípadne otázky, zapojte sa do diskusie pod článkom alebo nám napíšte. Ďakujeme, že tak prispejete ku zlepšeniu kvality článku.
  2. Ohodnoďte článok kliknutím na hviezdičky nižšie, aby ste tak dali najavo aj iným návštevníkom, či Vám článok priniesol úžitok.
  3. Prihláste sa na odber článkov, noviniek, akcií kliknutím na ikonku nižšie. 

Prihláste sa na odber noviniek, akcií a zliav

 
Ako zarobiť pri rekonštrukcii domu alebo bytu?
5 (100%) 2 votes