Nezáleží na tom či si prenajmete alebo kúpite byt, rodinný dom alebo pozemok, jedno z najdôležitejších kritérií, ktoré už nijako nezmeníte je lokalita. Dispozícia a zariadenie bytu sa dá zmeniť, taktiež vo vnútri a okolo domu sa dá vykonať množstvo zmien, ale lokalitu, v ktorej sa nachádza nehnuteľnosť už nezmeníte.

Aké sú Vaše priority?

Preto je obzvlášť dôležité, aby ste si vedeli predstaviť život v lokalite kde sa nehnuteľnosť nachádza. Každý bude preferovať lokalitu podľa jeho záujmov a priorít.

Ak ste manželia, ktorí čakajú bábätko, pravdepodobne budete preferovať tichú lokalitu, kde je možnosť kočíkovať bábätko (park,…), príp. detské ihrisko.  Taktiež by ste sa snažili predstaviť si ako by Vaše deti v takejto lokalite mohli bezpečne vyrastať, hrať sa alebo mať blízko do školy.

Ak ste mladí bez záväzkov, ktorí chcú mať blízko do centra mesta na diskotéky a nočný život, často lietate hore dole po meste, pravdepodobne budete preferovať bývanie blízko rušného centra.

Športovo založení ľudia ocenia blízkosť rekreačno-športových zón, cyklistických chodníkov alebo ihrísk.

Aká je základná občianska vybavenosť v okolí?

Ak nemáte k dispozícií auto a do práce cestujete, určite si všimnite, či je v blízkosti zástavka MHD, autobusová zástavka alebo železnica. To, akú maximálnu vzdialenosť od týchto bodov ste ochotní akceptovať, je na Vás.

Medzi ďalšie budovy/inštitúcie, ktoré patria k základnej občianskej vybavenosti patrí škôlka, škola, zdravotné zariadenia, pošta, supermarket, príp. ďalšie obchody a služby, ak ste veriaci človek, určite oceníte ak sa v blízkosti nachádza kostol.

Ak je však človek zvyknutý všade jazdiť autom, tak mu vzdialenosť nemusí prekážať.

V blízkosti čoho by ste nechceli bývať?

Okrem budov/inštitúcií, ktoré maju ľudia radi poruke sú však aj také budovy či stavby, od ktorých by väčšina ľudí bývala radšej čo najďalej. 

Sú to napríklad krčmy, nočné podniky, bary alebo herne. V blízkosti takýchto podnikov je nielen hluk, hádky či hlasná hudba, ale zdržujú sa tu aj opilci alebo ľudia závislí od drog či hazardu. O negatívnom vplyve na výchovu detí v takomto prostredí ani nehovoríme.

Taktiež nie je bezpečné bývať blízko benzínovej pumpy. Hluk môže spôsobovať bývanie blízko hlavnej cesty, diaľnice, železnice alebo továrne. Ak budete bývať blízko hydinárne alebo poľnohospodárskeho družstva, pravdepodobne môžete očakávať aj zápach.

Je dobré sa aj informovať čo sa plánuje stavať v budúcnosti. Možno by Vám vedeli odpovedať susedia, ľudia z okolia alebo na mestskom úrade.

Čo keď zasiahne príroda?

Slovensko sa našťastie nachádza v oblasti, ktorá je uchránená pred niektorými živelnými pohromami. Nemáme tu tornáda, zemetrasenia alebo tsunami. Najväčšími problémami, ktoré môže spôsobiť príroda sú tak záplavy, zosuvy pôdy alebo silný vietor. Spodná voda dokáže zatopiť pivnice a narušiť základy.

Taktiež si predstavte dostupnosť Vašej nehnuteľnosti v zime. Je príjazdová cesta pravidelne udržovaná, alebo sa Vaša budúca nehnuteľnosť nachádza na okraji dediny, kde je najnižšia priorita odhŕňania ciest?

Akých budete mať susedov?

To, aký susedia žijú pri Vašej novej nehnuteľnosti môžete zistiť osobnou návštevou alebo sa spýtať makléra/predávajúceho pri obhliadke. Veľmi zlý a anti-sociálny susedia môžu dokonca znížiť hodnotu nehnuteľnosti v susedstve. 

Je s prístupovou cestou všetko v poriadku?

Kameňom úrazu pri užívaní nehnuteľnosti sa za istých okolností môže stať prístupová cesta. Nemyslím len na to, či je cesta asfaltová, prašná alebo rozbitá (typická slovenská:). Je dobré si pred kúpou zistiť, či prístupová cesta je vo vlastníctve mesta/obce, alebo či je v spoločnom vlastníctve majiteľov okolitých nehnuteľností alebo je to niekoho súkromný pozemok (v takom prípade je dôležité, aby na liste vlastníctva prístupovej cesty bolo zriadené vecné bremeno – právo prechodu pre majiteľa XY).

Stáva sa, že ľudia si kúpia nehnuteľnosť a až potom zistia, že s príjazdovou cestou nie je všetko v poriadku. Potom sa už všetko ťažšie rieši. Ak sa napríklad jedná o súkromný pozemok, jeho majiteľ od Vás môže vyžadovať nesmierne vysoké poplatky ze prechod, môže si na pozemku postaviť závoru a podobne. Samozrejme nemusí to byť vždy tak, ale je dobré nato myslieť skôr. Taktiež je dobré si zistiť, kto je zodpovedný za údržbu cesty (napr. v zime).

Sú dostupné inžinierske siete a internet?

Medzi základné inžinierske siete patrí vodovod (kanalizácia), elektrika a plyn. V niektorých častiach mesta/obce nemusia byť dostupné všetky tieto siete. Namiesto vodovodu je možné použiť vlastnú studňu a žumpu. Ak nie je k Vašej nehnuteľnosti dotiahnutý plyn, budete musieť využiť inú formu kúrenia – drevom (krb), tepelným čerpadlom, elektrikou alebo inak.

Nezabudnite ani na ďalšie – v dnešnej dobe veľmi dôležité – „siete“ ako je internet. Taktiež do niektorých častí mesta/obce nemusí byť dotiahnutý káblový/optický internet a ostanú Vám len bezdrôtové možnosti pripojenia. Nevravím, že bezdrôtové riešenie je zlé, ak však chcete vybudovať IT firmu na okraji dediny, tak sa nad tým ešte radšej zamyslite :).

[notification type=“alert-warning“ close=“false“]

Otázky, na ktoré by ste si mali odpovedať:

  • aké sú priority pre lokalitu v ktorej chcem bývať? (ticho, dobrý susedia, občianska vybavenosť…)
  • akceptujem bývanie blízko fabriky, železnice, diaľnice… ?
  • viem o plánoch, ktoré sa chystajú do budúcnosti v okolí – výstavba ciest, tovární…
  • sú v lokalite dostupné všetky inžinierske siete, príp. internet? Ak nie, dokážem bývať s využitím nejakej alternatívy?
  • je s prístupovou cestou všetko v poriadku?
[/notification]


Sme radi, že ste sa dostali až na koniec článku. Čo ďalej?

  1. Článok môže byť na základe Vášho príspevku aktualizovaný. Ak máte ďalšie nápady, prípadne otázky, zapojte sa do diskusie pod článkom alebo nám napíšte. Ďakujeme, že tak prispejete ku zlepšeniu kvality článku.
  2. Ohodnoďte článok kliknutím na hviezdičky nižšie, aby ste tak dali najavo aj iným návštevníkom, či Vám článok priniesol úžitok.
  3. Prihláste sa na odber článkov, noviniek, akcií kliknutím na ikonku nižšie. 

Prihláste sa na odber noviniek, akcií a zliav

Páči sa Vám článok?