Predtým, ako začnete s hľadaním a kúpou nehnuteľnosti, je dobré ovládať základné pojmy a termíny, s ktorými sa stretnete. Odborné definície mnohých pojmov si viete nájsť v Občianskom zákonníku alebo v iných knihách, preto sa snažím pojmy vysvetliť jednoducho a zrozumiteľne aj pre laikov v danej oblasti.

Nehnuteľnosť
môže ísť napríklad o rodinný dom, byt, chalupu alebo pozemok. Skrátka je to niečo, čím by ste len veľmi ťažko pohli 🙂

Kúpa/predaj nehnuteľnosti
proces, pri ktorom sa prevádza vlastnícke právo z predávajúcich na kupujúcich. Celý proces sa skladá z niekoľkých aktivít – napr. obhliadka, vybavovanie znaleckého posudku, hypotéky, podpisy zmlúv atď.

Prenájom nehnuteľnosti
nájomca si danú nehnuteľosť iba prenajíma, t.j. nestáva sa oficiálne jej vlastníkom. Často sa prenajíma aj zariadenie – nábytok a spotrebiče.

Realitná kancelária
predaj nehnuteľností je biznis. Preto vznikli spoločnosti, ktoré sa tomu venujú a poskytujú asistenčné a právne služby.

Realitný maklér
osoba, ktorá sprostredkuváva obhliadky nehnuteľností, komunikuje s predávajúcimi a záujemcami a snaží sa uľahčiť a dohliadnúť na celý proces kúpy a predaja.

Kupujúci
osoba(y), ktorá má záujem o kúpu nehnuteľnosti.

Predávajúci
osoba(y), ktorá predáva nehnuteľnosť.

Rezervačná zmluva
zmluva medzi kupujúcim a predávajúcim. Je v nej uvedené za akých podmienok a na akú dobu sa vybraná nehnuteľnosť rezervuje pre kupujúceho. Počas tejto doby sa nehnuteľnosť neponúka ďalším záujemcom a kupujúci má čas vybavovať potrebné náležitosti (znalecký posudok, hypotéku, atď.). Súčasťou rezervačnej zmluvy je aj zloženie depozitu – zábezpeky kupujúcim. V zmluve sa následne uvádza čo smie alebo nesmie počas trvania zmluvy vykonať kupujúci alebo predávajúci.

Znalecký posudok
slúži na odborné zistenie hodnoty nehnuteľnosti. Môže poslúžiť ako orientačný bod pre stanovenie ceny nehnuteľnosti pre predávajúceho. Taktiež je potrebný pre kupujúceho v prípade, že chce pri kúpe nehnuteľnosti použiť hypotéku – banka následne podľa výšky znaleckého upraví maximálnu výšku hypotéky, ktorú je možné poskytnúť kupujúcemu. Stáva sa, že znalecký posudok je nadhodnotený kvôli vyššej cene alebo zámeru získať čo najvyššiu hypotéku.

Kúpna zmluva
zmluva medzu kupujúcimi a predávajúcimi o tom čo sa predáva, za koľko a za akých podmienok.

Úverová zmluva
kupujúci si berie hypotéku z banky v prípade, že nemá dostatok finančných prostriedkov na platbu v hotovosti. V takomto prípade musí absolvovať pomerne zdĺhavý proces, množstvo papierovačiek až kým nepodpíše finálne úverové zmluvy s bankou. V nich sa špecifikuje výška úveru, platby a ďalšie detaily.

Záložná zmluva
taktiež súvisia s hypotékou. Banka Vám nedá peniaze len tak, vy im musíte niečím ručiť – najčastejšie práve kupovanou nehnuteľnosťou. V prípade, že nesplácate splátky Vám môžu túto nehnuteľnosť zobrať cez exekúciu.

Kataster nehnuteľností
štátna inštitúcia / úrad, na ktorom dochádza k prepisovaniu vlastníckeho práva z predávajúcich na kupujúcich. Tento proces trvá niekoľko dní až týždňov.

Kataster portál
webový portál, na ktorom je možné nájsť aktuálne informácie o vlastníkoch nehnuteľností a o stave procesu zmeny vlastníckeho práva (https://www.katasterportal.sk/kapor/).
 


Sme radi, že ste sa dostali až na koniec článku. Čo ďalej?

  1. Článok môže byť na základe Vášho príspevku aktualizovaný. Ak máte ďalšie nápady, prípadne otázky, zapojte sa do diskusie pod článkom alebo nám napíšte. Ďakujeme, že tak prispejete ku zlepšeniu kvality článku.
  2. Ohodnoďte článok kliknutím na hviezdičky nižšie, aby ste tak dali najavo aj iným návštevníkom, či Vám článok priniesol úžitok.
  3. Prihláste sa na odber článkov, noviniek, akcií kliknutím na ikonku nižšie. 

Prihláste sa na odber noviniek, akcií a zliav

 
Pojmy, ktoré by ste mali ovládať pred kúpou nehnuteľnosti
5 (100%) 2 votes