Rekonštrukcia vyžaduje množstvo prác a materiálu. Postupne, ako sa dom/byt prerába sa dozvedáte stále viac informácií o tom, v akom stave je nehnuteľnosť a niekedy ten stav ovplyvní Vaše pôvodné plány. Ak ste nehnuteľnosť kupovali, pravdepodobne ste v nej boli pre kúpou niekoľkokrát na obhliadke, no niektoré veci nie sú viditeľné, kým napríklad nezačnete fyzicky zasahovať do stien, alebo kým nezačne silno pršať a podobne.  

Odhad nákladov teda nie je vôbec jednoduchý. Radšej počítajte vždy s horšou alternatívou, pretože väčšinou Vás to bude stát viac ako ste čakali. 

Prečo sú náklady väčšinou vyššie ako ste očakávali?

Často sa až pri fyzických zásahoch do domu alebo pri rôznych zmenách počasia ukáže, kde sú slabiny domu. 
 • Plánujete vyvložkovať starý komín? Možno zistíte, že starý komín je z azbestu. Buď sa potom rozhodnete celý komín zbúrať a nanovo postaviť, alebo to riešiť úplne ináč (napr. len vyvložkovať a hotovo). 
 • Čo ak je v dome starý krb, ktorý nemá čistiaci otvor? Necháte ho tak a budete ho využívať minimálne, alebo si na toto obmedzenie zvyknete? Alebo dodatočne spravíte takýto otvor?
 • Zateká strecha? Pri oprave zisťujete, že je tak zhrdzavená a trámy tak prehnité, že by bolo najlepšie celú strechu vymeniť?
 • Odsuniete v pivnici starý regál a zistíte, že vďaka zlej izolácií Vám zateká k múrom a vplyvom počasia a zimy začali múry praskať? Čo teraz? 
 • Pri výmene rozvodov sekáte do stien a zisťujete, že statika niektorých vnútroných priečok sa výrazne oslabí a bude lepšie tú priečku zbúrať?
 • Našli ste plesne, prípadne škodcov, ktorý ničia starú drevenú podlahu a mohli by sa Vám dostať do nového nábytku? Bude lepšie vytrhať starú podlahu alebo nejakým spôsobom bojovať proti škodcom?
 • Idete robiť nové omietky, no staré steny sú tak krivé, že na vyrovnanie treba na niektorých miestach pridať 1cm omietky a inde 4cm omietky? Dá sa teda odhadnúť vopred množstvo materiálu, ktorý pôjde na steny?
 • atď. atď.
Predsa len keď začnete s rekonštrukciou, tak sa Vám ukážu veci, ktoré ani projektant nevyčíta z papierov a ani statik neodhadne pri obhliadke.  
Ak máte peňazí dosť, tak Vás to nemusí trápiť. Ak však počítate každé euro, stojíte pred rôznymi otázkami – oplatí sa mi radšej kúpiť viac materiálu za výhodnejšie ceny (a ak sa minie menej, materiál mi ostane nazvyš), alebo budem kupovať postupne a uvidím, koľko materiálu bude treba. 
Druhá možnosť sa môže zdať rozumnejšia (z pohľadu šetrenia), no zase vyžaduje viac Vášho času – budete musieť chodiť častejšie do stavebnín, stále kontrolovať stav materiálu aby sa nestalo, že majstri zrazu nemajú s čím robiť a pod. Na druhej strane, množstvo stavebnín v dnešnej dobe prijme nepoužitý materiál naspäť a vráti Vám peniaze (akurát musíte zas riešiť dopravu ako to doveziete naspäť).

Ako vypočítať náklady na rekonštrukciu?

Závisí to od prác, do ktorých sa chystáte pustiť. Tie môžu zahŕňať:
(ceny sú uvedené orientačne pre stredne veľký rodinný dom – berte ich s rezervou)
 
– elektroinštalácia (práca + materiál)
2000 – 4000 eur
– nové vodovodné potrubie a odpad (práca + materiál)
1000 – 3000 eur
– nové rozvody na kúrenie (práca + materiál), nový kotol, príp. vyvložkovanie komína, slnečné kolektory, fotovoltaické panely atď.
2000 – 5000 eur
– nové omietky a vymaľovanie
2000 – 5000 eur
– nové okná (+ montáž)
od 2000 eur
– nové vchodové dvere (+ montáž)
od 500 eur
– nové interiérové dvere (+ montáž)
od 1500 eur
– nové podlahy (+ montáž)
od 1000 eur
– nová kúpeľňa 
od 1500 eur
– nová kuchyňa
od 3000 eur
– oprava strechy / nová strecha (montáž + materiál
1000 – 10 000 eur
 
Nečakané, resp. ťažko odhadnuteľné výdavky
– prenájom pracovného náradia, resp. strojov (požičiava sa na hodiny/dni)
– prenájom kontajnera (na vypratanie sutín/bordelu z domu)
– doprava materiálu
 

Výsledná cena veľmi závisí aj od použitého materiálu. Napr. pri oknách si môžete vybrať či budú plastové, drevené, hliníkové atď., čo samozrejme výrazne ovplyvní cenu. Pri podlahách si môžete vybrať mramor, drevené parkety, laminát a množstvo iných typov s rôznymi cenami. Čiže ťažko povedať aké budú náklady ak vopred neviete aké typy produktov/materiálu zvolíte.

Samozrejme je mnoho spôsobov ako počas rekonštrukcie aj ušetriť alebo zarobiť, o ktorých sa dočítate v samostaných článkoch.

Ako zistím koľko stojí práca?

Vždy si zistíte minimálne 2-3 ponuky na prácu (t.j. opýtajte sa na cenu elektroinštalácie u dvoch-troch firiem/majstrov) aby ste tak získali prehľad o tom, aké sú ceny. Ak máte len jednu ponuku, nemáte ju s čím porovnať a neviete či je prehnaná alebo nie. Nebojte sa vyjednávať o cene a pýtať si vysvetlenie, čo všetko je v cene zahrnuté. Predídete tak nepríjemným situáciam a konfliktom. 

Aká cena materiálu je primeraná? 

Obchody so stavebným materiálom Vám vedia často dať veľmi dobrú zľavu. Najmä vtedy, keď poviete, že v konkurenčnom obchode Vám to dajú za lepšiu cenu a pôjdete nakúpiť tam :). Oplatí sa preto spraviť prieskum cien a rýchlo zistíte, kde sa Vám najviac oplatí nakupovať a kde majú materiál predražený. Moja skúsenosť je ale taká, že neexistuje jeden obchod, kde je všetko najlacnejšie. Niekde majú lacnejšie tehly, inde majú lacnejšie vrecia s omietkami a podobne. Niekedy sa zase oplatí nakúpiť cez internet – sám som niektoré veci objednával z internetu za cenu, ktorej „kamenné“ obchody nemohli konkurovať.

Koľko nás rekonštrukcia bude stáť?

Celkovo Vás môže rekonštrukcia vyjsť od niekoľko tisíc eur až po niekoľko desiatok tisíc eur. 

Výsledná suma samozrejme závisí od veľkosti rodinného domu / bytu, od toho koľko a akých prác si rekonštrukcia vyžaduje. 


Sme radi, že ste sa dostali až na koniec článku. Čo ďalej?

 1. Článok môže byť na základe Vášho príspevku aktualizovaný. Ak máte ďalšie nápady, prípadne otázky, zapojte sa do diskusie pod článkom alebo nám napíšte. Ďakujeme, že tak prispejete ku zlepšeniu kvality článku.
 2. Ohodnoďte článok kliknutím na hviezdičky nižšie, aby ste tak dali najavo aj iným návštevníkom, či Vám článok priniesol úžitok.
 3. Prihláste sa na odber článkov, noviniek, akcií kliknutím na ikonku nižšie. 

Prihláste sa na odber noviniek, akcií a zliav

Aké sú náklady na rekonštrukciu rodinného domu alebo bytu?
4.55 (90.91%) 11 votes