Jedna z prvých vecí, ktorú by ste mali vykonať akonáhle sa stanete vlastníkom rodinného domu alebo bytu je prihlásiť sa k odberu energií a vody.

To znamená vyhradiť si čas (a pripraviť sa mentálne/psychicky) na osobnú návštevu zákazníckych centier – vodárne, plynárne a elektrárne. 

Nie, nedá sa to vybaviť online a ani cez telefón (a nevybaví to za Vás ani Vaša babka na dôchodku), hoci cez telefón sa viete dozvedieť množstvo užitočných informácií. Musíte tam ísť osobne (a možno aj viackrát).  

Vybavovanie všetkých potrebných dokumentov je pomerne zdĺhavé a firmy majú k tomu stanovené lehoty, ktoré môžu trvať aj niekoľko týždňov. 

Väčšinou existujú dva prípady, v ktorých sa môžete ocitnúť:

  1. Rodinný dom je prihlásený k odberu energií a  zmena vlastníka prebehne bez nutných odstávok
  2. Rodinný dom bol odhlásený od odberu energií a bude opätovne pripojený až po schválení všetkých dokumentov / požiadaviek. 

Druhý prípad je ten horší, pretože opätovné pripojenie vyžadujú konkrétne zmeny a trvá nejaký čas.

Prihlásenie sa k odberu elektriny

Elektrická prípojka a rozvody v starších domoch zvyčajne nevyhovujú aktuálnym normám a predpisom. 

Ak sa stanete novým vlastníkom a je nutné iba zmeniť odberateľa, tak Vás od elektriny pravdepodobne neodpoja (píšem radšej „pravdepodobne“, pretože nesledujem aktuálne predpisy a neviem či sa to už zmenilo alebo nie – radšej si to overte), hoci Vaša prípojka nesĺňa aktuálnu normu.

V opačnom prípade – ak je dom už nejaký čas odpojený a potrebujete sa nanovo prihlásiť k odberu –  to už nie je také rýchle a jednoduché. Budete musieť vyhľadať projektanta, ktorý Vám vypracuje dokumentáciu o tom ako pripojiť rodinný dom k odbernému miestu. Následne túto dokumentáciu zanesiete na elektrárne a im začne plynúť niekoľkotýždňova lehota na to, aby Vás prišli zapojiť. 

Taktiež je pri staršom dome dosť pravdepodobné, že elektromer je zabudovaný na fasáde domu a bude potrebné kúpiť novú skrinku a osadiť ju do plota – pracovníci elektrárni tam následne nainštalujú elektromer aby bol dostupný na odpočet bez nutnosti vstupovania na Váš pozemok. 

Čo však môže byť zaujímavý problém je, ak máte odberné miesto na druhej strane cesty. Elektrika sa musí ťahať po zemi (aspoň myslím) a tým pádom budete musiet „podkopať“ cestu aby ste sa mohli pripojiť. V praxi to znamená odstavenie premávky, rozbitie cesty a vykopanie diery, položenie kábla, zakopanie a oprava cesty. V lepšom prípade zoženiete nejaký stroj, ktorý vie podkopať cestu bez nutnosti jej rozbitia. 

Pri opätovnom prihlasovaní na odber tak ostanete nejaký čas bez elektriny a ak Vás súri čas a potrebujete na dome robiť, tak potrebujete zohnať zdroj elektrickej energie. V tom prípade poslúži elektrocentrála, ktorá však vydáva hluk a spaľuje benzín (tým pádom ju nemôžete mať kvôli splodinám v dome), prípadne môžete poprosiť suseda a potiahnúť si elektrinu predlžovačkou od neho. Elektrocentrály môžu stáť stovky eur, prípadne existujú požičovňe, kde sa dajú požičať za niekoľko desiatok eur (na deň).

Keď Vás prídu konečne zapojiť, elektrikár potom môže „spojazdniť“ elektriku v celom dome a vy sa budete veľmi tešiť („bezvýznamný krok pre ľudstvo, ale obrovský skok pre Vás“ 🙂 ).

Prihlásenie sa k odberu plynu

S plynom zažijete niečo podobné ako pri elektrike. 

Ak teda nebol prerušený odber, tak ho odoberáte po zmene odberateľa normálne ďalej. 

Ak však odber bol prerušený, tak je potrebné doniesť na plynárne revíznu správu a po určitej lehote Vás opäť pripoja. Na revíznu správu potrebujete opäť kvalifikovaného odborníka, ktorý napr. prastarou „mydlovou metódou“ skontroluje či je potrubie neporušené (rozpustí mydlo vo vode a napení rúrku – ak sa nikde nenafukujú bubliny tak je potrubie bezchybné. Určite však existujú aj lepšie metódy).

Po pripojení môžete začať konečne variť alebo kúriť (v prípade, že máte plynový kotol).

Prihlásenie sa k odberu vody

(toto sa pochopiteľne netýka tých, ktorý majú vlastnú studňu a žumpu)

Pri dome sa zvyčajne nachádza revízna šachta, v ktorej je vodovodná prípojka s meradlom a odpadové rúry, ktoré sa napájajú na kanalizáciu.

Neviem poradiť ako to prebieha ak je dom odpojený, pretože som túto situáciu nezažil. Ak však potrebujete iba zmeniť vlastníka, tak s tým nie je veľký problém. 

 

Doplnkové služby

Poskytovanie elektriny, plynu alebo vody je biznis. A spoločnosti, ktoré tieto energie poskytujú Vám budú ponúkať množstvo rôznych akcií, zliav a ďalších produktov. 

Napríklad ak budete odberať elektrinu a plyn od toho istého dodávateľa, tak dostanete zľavu a pod. 

Alebo sa Vám budú snažiť predať/prenajať rôzne úsporné žiarovky, hlásiče požiaru, dymu, CO2 a ďalšie vychytávky. 

 

Ako prebiehajú platby za energie?

Platby za energie prebiehajú väčšinou tzv. preddavkovými platbami, čiže odhadnete akú budete mať spotrebu za rok, vypočíta sa cena za takúto spotrebu a vydelí sa to 12 (počet mesiacov). Výsledná suma je Vaša mesačná splátka, ktorú budete platiť pravdepodobne formou inkasá v banke (t.j. automaticky sa Vám stiahne určitá suma z bankového účtu).

Každý rok je jeden zúčtovací mesiac, kedy sa porovná reálna spotreba a reálna suma, ktorú by ste mali zaplatiť s tou sumou, ktorú ste zaplatili cez preddavkové platby. Ak je reálna suma vyššia, tak máte nedoplatok a musíte uhradiť chýbajúcu čiastku. Ak je tá suma nižšia, tak sa môžete tešiť, pretože Vám vrátia nejaké peniažky :). 

Výšku splátok si potom môžete zmeniť tak, aby ste o rok nemali opäť vysoké nedoplatky, resp. preplatky.

 


Sme radi, že ste sa dostali až na koniec článku. Čo ďalej?

  1. Článok môže byť na základe Vášho príspevku aktualizovaný. Ak máte ďalšie nápady, prípadne otázky, zapojte sa do diskusie pod článkom alebo nám napíšte. Ďakujeme, že tak prispejete ku zlepšeniu kvality článku.
  2. Ohodnoďte článok kliknutím na hviezdičky nižšie, aby ste tak dali najavo aj iným návštevníkom, či Vám článok priniesol úžitok.
  3. Prihláste sa na odber článkov, noviniek, akcií kliknutím na ikonku nižšie. 

Prihláste sa na odber noviniek, akcií a zliav

Ako prihlásiť rodinný domu k odberu energií a vody
4 (80%) 4 votes